Работа по проект помага на млади хора да определят бъдещото си развитие


Вече съм сигурна, че ще кандидатствам за специалности със социална насоченост – това сподели Таня Гъбова след срещата си със социални работници в Левски. Срещата е част от проекта „Знаещите – могат”, по който група от 23 ученици от град Левски и близките села работят от началото на месец февруари тази година. Проектът се реализира от Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация” по програма „Младежта в дейдствие” и има за цел да провокира участието на младите хора в обществения живот и управлението на местно ниво, като част от младежките политики, залегнали в националната стратегия за младежта.
През последния месец и половина младежката група премина обучение по граждански компетенции за запознаване с функциите на институциите, което беше предимно с практическа насоченост, обясни Ваня Ваньова от сдружение „Център за европейско развитие и реализация”.  Разделени на групи младежите са провели срещи в  Бюро по труда, отдел „Социални грижи”, в полицията и в местното читалище. Интересна за младите хора е била срещата с  кмета на град Левски – Любка Александрова, повечето от тях са силно впечатлени от посещението си на заседание на Общинския съвет в Левски.


В кратки текстове някои от младежите са описали впечатленията  и вълненията, породени от срещите.
Десетокласничката Татяна Йорданова  от СОУ „Крум Попов”  признава, че в началото на проекта е била песимистично настроена, но сега твърдо заявява, че не съжалява за участието си.  „Нещо повече – радвам се, че участвах и присъствах на организираните срещи.  Разбрах към кого и как да се обърна в дадена ситуация, при даден проблем. Почувствах се като гражданин, който вече знае какви са правата му и може да се възползва от тях без да прекрачва границата на допустимото. Доволна съм от близостта и човешкото отношение на всички, с които се запознахме и които ни позволиха да се поинтересуваме от работата им в по-близък план”, споделя момичето.
За Йордан Йорданов, ученик в 12 клас на СОУ „Крум Попов”  включването в проекта е възможност да се запознае от близо със случващите се събития в град Левски. Затова и най-интересно за него е било посещението на заседанието на Общинския съвет. „Смятам, че има какво да се желае от работата им и те, като приели тази длъжност, трябва да бъдат напълно запознати с въпросите, които обсъждат, да отделят достатъчно от свободното си време, да гласуват по съвест, като граждани, които се интересуват от развитието на града и работят за едно по-добро общество”, е критичният поглед на младия човек върху работата на съветниците .
Да бъда участник в този проект е една привилегия за мен и всичко, което научих несъмнено ще ми бъде от полза в бъдеще, категоричен е Сезгин Ибрамов, дванадесетокласник  СОУ „Крум Попов”. Той признава, че в началото на тази инициатива не е осъзнал какво положително влияние може да окаже върху  развитието му като млад и отговорен гражданин. „Но след проведените срещи вече съм убеден, че за хора на нашата възраст няма по-полезно от познаването на задачите, отговорностите и правомощията на различните институции в града”, убеден е вече той.
Следващата стъпка по проекта е младите хора да пресъздадат заседание на Общински съвет по актуални младежки теми, научихме още от Ваня Ваньова. Те ще имат възможност да проведат  импровизирана среща за участие като медиатори по програми за заетост, предвидено е и съвместно мероприятие с техни връстници от младежки клуб към читалище “Георги Парцалев” в Левски.

Идеята ни е да изградим у тези млади хора активна гражданска позиция, инициативност и творческо мислене, което ще им помогне за добра реализация на пазара на труда, каза Ваньова.

Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

Няма коментари:

Публикуване на коментар