"Можем да кажем, че ние вече сме знаещи и можещи"



С тези думи определят участието си в проекта „Знаещите–могат” младежите от гр. Левски. В продължение на 4 месеца Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация” спомогна за реализацията на младежката инициатива, която бе финансирана по програма “Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център “Европейски младежки програми и инициативи”. Участници в проекта бяха 23-ма младежи от гр. Левски и околните села. Целите, които младите хора преследваха са повишаване на знанията за функциите на институциите в града, разширяване на социални и личностни хоризонти и успешна крачка към света на възрастните. Това те постигнаха с провеждане на неформално обучение по граждански компетентности, на което с обучителя по проекта Петя Чолакова имаха възможност да дискутират  работата на: кмета, общинския съвет, бюрото по труда, социално подпомагане, полицията и читалището.
На работни срещи със служители от различните институции разговаряха открито за аспекти от работата им и придобиха реална представа за нея. Видяха как в действителност се разрешават различни проблеми; как всеки служител самостоятелно или в екип с колегите си съумява да изпълни поетите задължения. За повечето от нас това бяха много ползотворни срещи. Като най-интересни  се откроиха посещението на заседание на Общински съвет и разговора с кмета на общината, Любка Александрова. Те повлияха за формирането ни като личности, за определяне на бъдещата ни професионална ориентираност и най-вече за обществената ни ангажираност като млади хора, споделят участниците в проекта.
Впечатления си от участие в проект младежите споделиха за всички заинтересовани в малка книжка. Ето какво написаха Петя Славева и Камелия Алексиева, ученички в 10-ти клас на Професионална гимназия по селско стопанство „Никола Вапцаров” гр. Левски:Ние сме приятелки от много години и заедно решихме да се включим в проекта, защото ни беше интересно да научим с какво се занимават институциите в нашия град.
Още с първото изречение, с което ни посрещна г-жа Любка Миланова, директор на Бюро по труда в гр. Левски, прикова нашето внимание: „Не ви пожелавам да идвате в бюрото по труда като безработни, а като млади хора, които търсят възможност за работа по различни европейски програми и схеми”. После тя ни разказа за натовареното ежедневие на всички служители, за отговорната им работа, за това какви услуги предлага бюрото. Обясни ни как се регистрира безработно лице, как работодателите обявяват свободни работни места и къде се изнася информация за това. Особено внимание ни обърна на квалификацията, която трябва да имаме, за да избираме успешно работа. Научихме, че и работещите могат да ползват услугите на бюрото по труда или за да търсят по-подходяща работа, или за да повишават квалификацията или да придобиват нова.
Можем да кажем, че ние вече сме знаещи и можещи „

Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

Знаещите и можещите мериха сили в състезание


Младежите от проекта „Знаещите – могат” проведоха финално състезание.

 Разделени на два отбора – отбора на „Знаещите” и отбора на „Можещите”, те показаха знания за функциите на институциите, в които проведоха работни срещи по проведените дейности.Публика на състезанието бяха ученици от 3 клас на СОУ „Крум Попов”. От малчуганите бе избрана Дара да върти колелото с въпросите за отбора на „Знаещите”, а Момчил – за отбора на „Можещите”.



Ето някой от въпросите, по които бе дискутирано: Какви са задълженията на полицията? С какво се занимава отдел за закрила на детето? Какви са работните задължения на кмета?  Какви дейности може да развива читалището във вашия град? Пред кого се отчитат за своята работа кмета и общинските съветници? Ако ваш близък търси работа, какво трябва да направи?
За жури бяха поканени Петя Чолакова – обучител по проекта, Яница Георгиева и Калоян Крумов, служители на общинска администрация.  Състезателите и от двата отбора бяха поощрявани с вдигнати 6-ци, като оценки за отговорите на повече от въпросите. Членовете на журито задаваха и допълнителни, пояснителни въпроси на отговарящите от всеки отбор. Амбицирани за победа състезателите се справяха с лекота, като подкрепяха своите отговори с примери от посещенията и срещите със служители от различните институции.
Резултатът от надпреварата е победа за отбора на „Знаещите” пред отбора на „Можещите”. 


На състезанието бе представена направената по проекта малка книжка с информация за приноса на програма „Младежта в действие”, приоритетите и целите, които тя преследва и мненията на повечето от участниците за придобитите компетенции и впечатления от проекта.

 
Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

Младежки общински съвет



На 29.04.2013 г. се проведе младежки общински съвет по проект „Знаещите – могат”, изпълняван по програма „Младежта в действие” от Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация”. В мероприятието взеха участие 12 младежи, обучителя по проекта г-жа Петя Чолакова, ръководителя на проекта Ваня Ваньова и гости.
Председател на младежкия общински съвет бе Серафимка Николова, която имаше задачата да ръководи заседанието. За председатели на комисиите предварително бяха избрани съответно: „Образование, спорт, култура и вероизподание” - Цветелина Матева, „Правна комисия” – Нели Ченкова и комисия „Бюджет и финанси” – Йордан Йорданов.



От името на младежите в град Левски молби до младежкия общински съвет внесехо Даяна Георгиева и Сейнур Реджепова. В исканията си младите хора отправиха молба за възстановяване на дискотеката в града и да бъде построен младежки център, който да бъде оборудван със зали за младежки срещи, форуми, семинари и оборудвани спортни площадки към него.



В изказванията на младежите, председатели на комисиите проличаха усвоени знания за работата на общинския съвет, на заседание на който участниците в проекта присъстваха през месец март. Впечатление направи изказването на Йордан, като председател на комисията по бюджет и финанси:  „Бюджетната комисия разгледа доста подробно не самото предложение, а по-скоро вариантите за тяхното финансиране, т.к. Община Левски няма възможности сама да финансира оборудването на тези обекти. По т. 1 – откриване на дискотеката в читалището също сме на мнение, че трябва да се премине през процедура за отдаването й под наем и бъдещият наемател трябва да поеме ангажимент да ремонтира и приведе помещенията в подходящ вид за своя сметка и чак тогава ще има възможност да се отвори обекта като дискотека.
По т. 2 – изграждането на бъдещ младежки център и прилежащи площадки за спортни мероприятия е сериозно начинание, за което Общината няма средства и не може сама да финансира. Доколкото сме запознати по Програма за развитие на селските райони са търсени мерки, по които може да се изгради подобен обект, но поради други по-приоритетни за общината проекти, които към момента се изпълняват, няма възможност за кандидатстване с такъв проект преди завършване на вече изпълняваните. Затова предлагаме на младежката група да инициира създаването на младежко сдружение в общината, което като самостоятелно юридическо лице с нестопанска цел ще има възможност само да кандидатства и търси донорски схеми за финансиране и изграждане на тази своя идея.”



От заседанието на младежкия общински съвет, младежите взеха следните решения:
Решение: Да стартира процедура за отдаване на помещение в приземния етаж на НЧ „Г.Парцалев 1901” гр.Левски за младежка дискотека.
Решение: 1.Да се учреди младежко сдружение (НПО) като самостоятелно юридическо лице, което да работи по донорски схеми за финансиране за разкриване на младежки обекти за отдих и спорт в гр.Левски.
2. Възлага на комисиите към Младежки съвет гр.Левски да разработят проекто-устав на бъдещото младежко сдружение и при готовност да свикат ново събрание за учредяване на сдружението.


Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

С хоро на Цветница

С хора на празника Цветница, младежите от проект "Знаещите - могат" подкрепиха фолклорни самодейни състави от община Левски в техните изпълнения.

Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.


„Мислене с шест шапки” – провокация за творческо мислене

Нетрадиционна среща по метода „Мислене с шест шапки” проведоха младежи от Левски, участници в проекта „Знаещите – могат” на сдружение „Център за европейско развитие и квалификация”. Това е втора работна среща по проекта и нейната цел е да провокира творческо, нестандартно мислене у младите хора, обясни модераторът Наталия Чингова. Тя, с помощта на ръководителя на проекта – Ваня Ваньова, накара младите хора да дадат отговор на различни въпроси от гледна точка на шапката, която носят. С бялата шапка бяха търсещите факти и данни, с червената – критикуващите и изказващи опасения, с жълтата – оптимистите, със зелената – творчески настроените, със синята – анализаторите, с черната – песимистите.

Младите хора искрено се забавляваха по време на работната среща и в същото време много добре разбраха, че от всеки проблем може да се излезе с победа, стига да имаш позитивна и творческа нагласа към него, обобщи Ваня Ваньова.
Това е и целта на проекта – да направи младите хора инициативни и позитивни, което ще им помогне много в бъдещата реализация.
 Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

Работа по проект помага на млади хора да определят бъдещото си развитие


Вече съм сигурна, че ще кандидатствам за специалности със социална насоченост – това сподели Таня Гъбова след срещата си със социални работници в Левски. Срещата е част от проекта „Знаещите – могат”, по който група от 23 ученици от град Левски и близките села работят от началото на месец февруари тази година. Проектът се реализира от Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация” по програма „Младежта в дейдствие” и има за цел да провокира участието на младите хора в обществения живот и управлението на местно ниво, като част от младежките политики, залегнали в националната стратегия за младежта.
През последния месец и половина младежката група премина обучение по граждански компетенции за запознаване с функциите на институциите, което беше предимно с практическа насоченост, обясни Ваня Ваньова от сдружение „Център за европейско развитие и реализация”.  Разделени на групи младежите са провели срещи в  Бюро по труда, отдел „Социални грижи”, в полицията и в местното читалище. Интересна за младите хора е била срещата с  кмета на град Левски – Любка Александрова, повечето от тях са силно впечатлени от посещението си на заседание на Общинския съвет в Левски.


В кратки текстове някои от младежите са описали впечатленията  и вълненията, породени от срещите.
Десетокласничката Татяна Йорданова  от СОУ „Крум Попов”  признава, че в началото на проекта е била песимистично настроена, но сега твърдо заявява, че не съжалява за участието си.  „Нещо повече – радвам се, че участвах и присъствах на организираните срещи.  Разбрах към кого и как да се обърна в дадена ситуация, при даден проблем. Почувствах се като гражданин, който вече знае какви са правата му и може да се възползва от тях без да прекрачва границата на допустимото. Доволна съм от близостта и човешкото отношение на всички, с които се запознахме и които ни позволиха да се поинтересуваме от работата им в по-близък план”, споделя момичето.
За Йордан Йорданов, ученик в 12 клас на СОУ „Крум Попов”  включването в проекта е възможност да се запознае от близо със случващите се събития в град Левски. Затова и най-интересно за него е било посещението на заседанието на Общинския съвет. „Смятам, че има какво да се желае от работата им и те, като приели тази длъжност, трябва да бъдат напълно запознати с въпросите, които обсъждат, да отделят достатъчно от свободното си време, да гласуват по съвест, като граждани, които се интересуват от развитието на града и работят за едно по-добро общество”, е критичният поглед на младия човек върху работата на съветниците .
Да бъда участник в този проект е една привилегия за мен и всичко, което научих несъмнено ще ми бъде от полза в бъдеще, категоричен е Сезгин Ибрамов, дванадесетокласник  СОУ „Крум Попов”. Той признава, че в началото на тази инициатива не е осъзнал какво положително влияние може да окаже върху  развитието му като млад и отговорен гражданин. „Но след проведените срещи вече съм убеден, че за хора на нашата възраст няма по-полезно от познаването на задачите, отговорностите и правомощията на различните институции в града”, убеден е вече той.
Следващата стъпка по проекта е младите хора да пресъздадат заседание на Общински съвет по актуални младежки теми, научихме още от Ваня Ваньова. Те ще имат възможност да проведат  импровизирана среща за участие като медиатори по програми за заетост, предвидено е и съвместно мероприятие с техни връстници от младежки клуб към читалище “Георги Парцалев” в Левски.

Идеята ни е да изградим у тези млади хора активна гражданска позиция, инициативност и творческо мислене, което ще им помогне за добра реализация на пазара на труда, каза Ваньова.

Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

Младежи от Левски ще стават общински съветници по проект

“Знаещите – могат” е младежки проект, който от началото на месец февруари се реализира в град Левски от Сдружение “Център за европейско развитие и квалификация” по програма „Младежта в действие”. Целта на проекта е да провокира участието на младите хора в обществения живот и управлението на местно ниво, като част от младежките политики, залегнали в националната стратегия за младежта.

В проекта ще вземат пряко участие 23 младежи от Левски и близките села. Като част от групата, младите хора ще имат възможност да проявят изобретателност и креативност в ежедневието си, да говорят открито за нуждите и интересите си, както и да дискутират проблеми, които отразяват различни аспекти на средата, в която живеят. Включването им в проектните дейности е в съгласие с част от националните приоритети на програма “Младежта в действие” за 2012 г. и по-точно: “Участие на млади хора от селски географски райони”. В рамките на четири месеца, колкото е продължителността на проекта, младежката група ще се запознае с ролята и функциите на институциите – община, общински съвет, кмет, полиция, бюро по труда, социални грижи и читалище. Разделени на групи, младите хора ще имат възможност да посетят тези институтции и да се запознаятт отблизо с дейността им. След това те ще пресъздадат заседание на Общински съвет по актуални младежки теми, ще проведат импровизирана среща за участие като медиатори по програми за заетост, предвидено е също съвместно мероприятие с техни връстници от младежки клуб към читалище “Георги Парцалев” в Левски.
Идеята е да бъде събрана информация за ролята и дейнността на местните институции, коята ще бъде представена според мирогледа на младежите и синтезирана в малка брошура. Проектът ще приключи със състезание, в което участниците ще демонстрирта пред публика усвоените знания и постигнати резултати. Благодарение на усвоените нови знания, младите хора ще изградят инициативност и творческо мислене, ще се подготвят за работа в екип, а също ще повишат конкурентоспособността си пазара на труда, обобщи Ваня Ваньова от сдружение „Център за европейско развитие и квалификация”.. Инициаторите на проекта преследват и друга цел – чрез прякото запознаване с дейността на местните институции да провокират индивидуаните и групови интереси на младежите да бъдат насочени към общественозначими и полезни дейности. Така въвеждаме младите хора в света на възрастните, като утвърждаваме идеята за общественото добро по най-естнествения начин – заедно с приятелите в процес на познание, изследване, действие и оценка, каза още Ваньова.

 Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма „Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящата статия не отразява позицията на Европейската общност, програма „Младежта в действие” или НЦЕМПИ.